Hormonálna rovnováha a plodnosť

01.05.2024

Veľmi sa mi páči prirovnanie, ktoré používa Mirka Bartošová (autorka knihy Hormonálna joga): hormóny sú ako naša esencia. Nie nadarmo sa hovorí, že "to dievča má ŠŤAVU". Je veselá, živá, dynamická, plná energie, elánu, má krásne krivky, elastickú pokožku, je atraktívna, príťažlivá, sexy, plodná. Jednoducho ŽENA.


Keď však nemáme hormóny v rovnováhe, prichádzame práve o túto šťavu. O chuť žiť, o ženskosť, o plodnosť. Sme strhané a doslova vysušené. Naše symptómy sú takzvane "také nijaké" a častokrát až neplodnosť a následná frustrácia z nej nás dovedie k lekárovi. 

Je logické, že nedostatok hormónov medicína rieši práve hormonálnou substitúciou, no to nie je vždy ideálny spôsob...

To dievča má šťavu

Hormonálna rovnováha

Je pre nás úplne normálne a prirodzené, že úroveň ženských hormónov sa v priebehu mesiaca mení. Naše nálady sa menia a rovnako aj naše zámery, túžby a myšlienky. Zatiaľ čo v období pred ovuláciou máme obrovské plány a tempo, ku koncu cyklu môžeme ľutovať všetky tie stretnutia a podujatia, na ktoré sme sa prisľúbili. Naše extrovertné ja prechádza do introvertného šatu a máme skôr chuť sa spomaliť, rozjímať, oddychovať. 

Ako cyklus vlastne vyzerá?

Cyklus ženy súvisí a pripomína fázy luny. Začína sa menštruáciou (NOV) a vrcholí ovuláciou (SPLN). 

Prvá fáza je teda menštruačná fáza a "mala by trvať" cca 5 dní.  Nemala by bolieť a žena by nemala silno krvácať. Krv by mala byť čistá. 


 Ruku hore, kto to tak má?


Počas tejto fázy sa maternica zbavuje starej výstelky. Odplavuje prebytočné tuky, bielkoviny a nečistoty. Okrem toho fyzického sa však telo a duša zbavuje aj psychických toxínov, stavov nevyrovnanosti, potlačovaných emócií a zbytočných záťaží, ktoré so sebou nosíme. Mnohé ženy sú plačlivejšie a citlivejšie a to je v poriadku. Slzy sú dôležitým očistným mechanizmom našej duše a je potrebné to prijať ako zdravú súčasť života, cyklu.

Krvácaním žena stráca svoju životnú energiu, a preto by nemalo byť príliš intenzívne a vysilujúce. Ak také je, zbystri pozornosť.

Aký si mala mesiac, taký bude tvoj menzes

Obdobie pred ovuláciou nastáva po skončení menštruácie a sprevádza ho nárast estrogénu a testosterónu. Máme čoraz viac energie (šťavy) a svoj diár plníme nápadmi, stretnutiami, myšlienkami, pracovnými príležitosťami. 

Hrubne stena maternica pre prípad, že sa v nej bude chcieť uhniezdiť oplodnené vajíčko. Dozrievajú folikuly a všetko sa pripravuje na deň D.


Počas ovulácie zažívame náš hormonálny vrchol. Telo produkuje najviac estrogénu a oxytocínu. Sme plné života, komunikatívne, veselé. Ideálny čas na spoločenské aktivity či teambuildingy. No a samozrejme, na oplodnenie. 


Obdobie pred menštruáciou je, logicky, charakteristické ubúdaním ženskej energie, znižovaním hladiny hormónov. Pomaličky prechádzame do "stand by" režimu. Ak by bolo vajíčko oplodnené, usídlilo by sa vo výstelke maternice, kde by pomaličky rástlo.

Toto obdobie je pre mnohé ženy najnáročnejšie, skrz PMS. Náladovosť, únava, bolesti hlavy či iné symptómy sú často označované ako bežná súčasť cyklu ženy, no ani toto nie je zdravým prejavom reprodukčnej sústavy. 


Až 80% nášho imunitného systému sa sústreďuje na hladký a bezpečný chod reprodukčnej sústavy, najmä v čase menštruácie. Preto sa nám môžu zhoršiť ostatné telesné symptómy.

Premenštruačný syndróm, podobne ako menopauza (o tom v mojom programe na aktiváciu plodnosti), nemôže za sprievodné javy, ktoré sú mu pripisované. Depresia, hnačka, nadúvanie, úzkosť, nespavosť, migréna, výkyvy nálad a mnohé iné sú v skutočnosti výsledkom senzitívneho centrálneho nervového systému, dráždivého čreva, potravinovej alergie alebo otravy ťažkými kovmi.


V čase menštruácie, až 80% nášho imunitného systému, našich telesných rezerv smeruje do ženských pohlavných orgánov, kde dbá na správny priebeh menštruácie. A toto je aj dôvod vzniku hormonálneho akné. V čase periódy to nie sú hormóny, ktoré nám spôsobujú pupáčiky (ba priam až cysty), ale je to streptokok a jeho využitie príležitosti – imunitou nestrážený lymfatický systém, do ktorého vstúpi a prenikne až do dermy. Preto býva hormonálne akné na miestach lymfatických ciest, uzlín (chrbát, krk, sánka, brada)

Liečba hormonálnej sústavy


Západná medicína sa mnohokrát uchyľuje k symptomatickej liečbe. Aj keď za symptómy považujeme únavu, náladovosť či neplodnosť, pravdou je, že práve hormonálna nerovnováha je symptóm. 


Skutočnou príčinou môže byť viacero vecí: únava nadobličiek, vírusové zaťaženie, spomalená pečeň, veľa stresu či toxínov...

Bežným spôsobom liečby je poskytnutie hormonálnej substitúcie, a teda doplnenie chýbajúcich hormónov do tela ženy. Tieto hormóny však:

  •  nie sú pre telo prirodzené, a tak ešte viac zaťažujú orgány, pečeň a spomaľujú prirodzený chod tela
  •  synteticé dodávanie hormónov spôsobuje zlenivenie tela, ktoré si postupne prestane tieto hormóny samé vytvárať. 

Tým pádom sa reprodukčná sústava vypína, namiesto jej podporovania, energetizovania a stabilizovania. Čiže sa stane presný opak toho, čo sme chceli.


Rozumiem však tomu, že nie vždy má žena ČAS na zmenu životného štýlu a vyliečenie starších ochorení. Môže mať napríklad vyšší vek a chuť byť matkou. Či už je tehotná a potrebuje podporu pre zachovanie tehotenstva. V takých prípadoch plne rozumiem tomu, že substitučné doplnenie hormónov má svoj význam a opodstatnenie. Nezabudnime však na skutočnú príčinu týchto "problémov" a myslime aj na všeobecné podporenie organizmu a prinavrátenie zdravia. 


Ako môžeš podporiť úroveň svojich hormónov

Estrogén:

Obrovsky významný pre celkovú plodnosť.

Prirodzene jeho úroveň podporuje, keď žena dáva priestor svojej ženskosti. Milovať a byť milovaná. Taktiež pomáha keď sa môže podeliť o svoje emócie, byť počutá a vypočutá. Nepotrebuje rady ani múdrosti, iba príjemné bezpečné prostredie a priestor, dať zo seba von svoje myšlienky a pocity.

Môže sa to zdať banálne, no úroveň ženských hormónov podporuje (okrem kávičky s kamarátkou) aj návšteva kaderníka, masáž či kozmetika. Ženské aktivity podporujú ženské hormóny. Preto dbaj na to, aby si svoju ženskosť podporovala na všetkých frontoch :)

Aktivity podporujúce estrogén sú tie, ktoré nám prinášajú radosť a pokoj:

  • čítanie knižky pri čajíku, vzdelávanie v nejakej téme, ktorá nás zaujíma
  • prechádzka v prírode osamote či so zvieratkom
  • teplá vaňa s príjemnou vôňou esenciálnych olejov
  • počúvanie hudby, tanec - osamote, vo svojej energii
  • pokojne aj upratovanie

Prirodzenou ženskou energiou je PRIJÍMAŤ - dary, šperky, ruže, objatia, komplimenty, poklony, kytice či pozvanie na rande, pozornosť partnera i ocenenie...pritom mnoho žien je zaseknutých v energii DÁVANIA - rozdávania sa na všetky strany, v živote i práci

Progesterón:

zodpovedá za množstvo dôležitých funkcií v tele ženy (i mužov). Zodpovedá za reguláciu cukru v krvi, stavbu kostí, ochranu pred osteoporózou aj za rozvoj inteligencie. Je prirodzený antidepresant a zlepšuje PMS. Vyplavuje sa po ovulácii a dopĺňa uúroveň estrogénu.

Výskumy ukazujú, že jeho hladina stúpa pri harmonických, priateľských interakciách so ženami i mužmi. 

Aktivity, podporujúce progesterón:

  • skupinové cvičenia a kurzy, podporné skupiny, tanečné lekcie
  • dámska jazda, stretnutie s kamarátkami a pekný spoločný čas
  • návšteva koncertu či spoločné varenie


Progesterón sa viaže skôr na skupinové aktivity ako napríklad cvičenie jógy v ženskom prostredí. Individuálna hodina s lektorkou a hlbšie väzby či témy podporujú najmä estrogén.

Viac na tému ženského zdravia a plodnosti sa dozvieš v mojich programoch na aktiváciu plodnosti.


Odporúčam ti sledovať môj profil na Instagrame, kam pravidelne prispievam novými myšlienkami, vysvetleniami či radami. 


V prípade záujmu som ti k dispozícii na online osobnej konzultácii. Spojiť sa so mnou môžeš mailom veron.korcova@gmail.com alebo cez moje sociálne siete.